No results found
We couldn't find anything using that term, please try searching for something else.
Aký je rozdiel medzi parfumom, parfumovanou vodou, toaletnou vodou a kolínskou vodou? Hlavný rozdiel je v koncentrácii parfumovaného oleja, t. j.
Hlavný rozdiel je v koncentrácii parfumovaného oleja, t. j. koncentrácie vonných zložiek. Od toho sa odvíja zvyčajne aj sila a trvácnosť vône. Kým najľahšie sú kolínske a toaletné vody, trvácnejšiu a intenzívnejšiu stopu vám poskytnú parfumované vody a parfumy.
Jedná sa o formu vône s najnižšou koncentráciou vonných olejov (zvyčajne 2 – 4 %) a vyšším podielom alkoholu. Často je ponúkaná vo väčších objemoch a v prijateľných cenách.
Jedná sa o formu vône s koncentráciou vonných olejov 5 – 15 %. Toaletné vody sú veľmi obľúbené na denné nosenie, pretože sú ľahké a nevtieravé. Cena toaletných vôd je zvyčajne nižšia než cena parfumovaných vôd a parfumov.
Je to obľúbená forma vône s koncentráciou vonných olejov 15 – 20 %, vďaka čomu je jej stopa veľmi trvácna. Parfumované vody sú obzvlášť obľúbené na denné aj večerné použitie, sú intenzívnejšie a cenovo náročnejšie než toaletné a kolínske vody.
Forma vône s najvyššou, vyše 20 % koncentráciou vonných olejov a najnižším obsahom alkoholu. Efekt parfumu je najtrvácnejší, vydrží pôsobiť od rána do večera. Cena parfumov je zvyčajne vyššia než cena toaletných a parfumovaných vôd. Parfum je tiež vhodnou voľbou pre ľudí s citlivou pokožkou, keďže obsahuje menej alkoholu než iné formy vôní a nevysušuje pokožku.
Je to označenie kategórie danej vône, ktoré napovedá, aké tóny konkrétnej vôni dominujú. Napríklad, ovocno-kvetinová rodina vôní charakterizuje vôňu s dominantnými ovocnými a kvetinovými tónmi.
Štyri hlavné rodiny vôní sú kvetinové, drevité, ambrové a svieže. Tieto základné rodiny vôní sa ďalej členia a špecifikujú podľa ich zloženia, napríklad medzi svieže vône patria vône aromatické, citrusové aj akvatické, medzi kvetinové patria aj vône ovocné a rodina drevitých vôní zahŕňa tiež vône s tónmi machu a vysušených drevín.
Najobľúbenejšia je rodina kvetinových vôní.
Rodina kvetinových vôní je najviac zastúpenou a zároveň najobľúbenejšou, a to najmä čo sa týka vôní pre ženy. Tieto vône obyčajne voňajú po čerstvo odtrhnutých kvetoch a ďalej sa delia na ovocné, kvetinové a jemne kvetinové. Najčastejšie kvetinové tóny, ktoré v nich nájdete sú ruža, jazmín a kvet pomarančovníka.
Ambrové, alebo orientálne vône, obsahujú tóny bylín, korenín a suchých pudrových živicových tónov. Pôsobia zmyselne, hrejivo a exoticky. Ďalej sa delia na jemne ambrové, ambrové a drevité ambrové vône.
Hrejivé a opojné vône, ktoré často kombinujú tóny kadidla, santalu, pačuli a cédru. Ďalej sa delia na drevité, machové a suché drevité vône. Sú obľúbenou rodinou pánskych vôní.
Charakterizuje ich prenikavá aromatická kompozícia so základnými drevitými tónmi. Bežnými tónmi sú citrusové plody, biele kvety a bergamot. Ďalej sa delia na aromatické, citrusové, svieže a akvatické.
Najprv si zvoľte rodinu vôní, prípadne vaše obľúbené zložky – vôňa akých kvetov, ovocia, či drevín vám najviac imponuje? V ďalšom kroku si vyskúšajte vône, ktoré vás lákajú ich obsahom, najprv na voňavom papieriku. Ak sa vám vôňa páči, otestujte ju na svojej pokožke – nastriekajte si ju na pulzné body na zápästí, neotierajte a počkajte pár minút, kým sa vôňa rozvinie. Ak sa neviete rozhodnúť, ktoré vône vyskúšať na sebe, požiadajte o pomoc poradkyne v parfumériách FAnn, ktoré vám s výberom vône pre vás, či vašich blízkych rady pomôžu.
Odporúčame vyskúšať maximálne tri – štyri vône na voňavých papierikoch a dve z nich si nastriekať na pokožku – každú na jedno zápästie. Týmto spôsobom si overíte efekt a trvácnosť vône na vašej pokožke aj po pár hodinách.
Pyramída tónov označuje zložky, ktoré tvoria vôňu. Tieto zložky sú zvyčajne usporiadané do skupín, ktoré označujeme ako hlava, srdce a základ.
Hlava označuje vrchné tóny vône, teda tie, ktoré po nastriekaní vône pocítite ako prvé. Hlava je dôležitá pre prvý dojem z vône, jej tóny sú prchavé a môžete ich cítiť počas prvých 5 až 15 minút po aplikácii vône. V hlave vône sa často nachádzajú citrusové, či ľahké kvetinové tóny. Srdce vône plynule nadväzuje a posilňuje tóny hlavy, ale aj prehlbuje zážitok z vône. Tóny srdca sú trvácnejšie a vydržia 20 až 60 minút. Sú komplexnejšie, často zahŕňajú kombináciu kvetín (jazmín, neroli, ylang-ylang) a korenín (citrónová tráva, kardamóm, čierne či ružové korenie). Základ poskytuje kompozícii vône najväčšiu hĺbku a trvácnosť. Skladá sa z ťažších, intenzívnejších a trvácnejších tónov, ktoré sa rozvíjajú približne 30 minút po nastriekaní vône a vydržia pôsobiť niekoľko hodín. Obľúbené tóny v základe sú vanilka, ambra, pižmo, pačuli, mach, santal a céder.
Typ pokožky, hodnota pH alebo telesná teplota, ktorá je pre každého človeka jedinečná, majú vplyv na efekt vône a môžu spôsobiť, že tá istá vôňa, ktorú nosia dve rôzne osoby, môže voňať celkom rozdielne.
Niektoré vonné tóny môžu stimulovať uvoľňovanie neurotransmiterov, ako sú serotonín, dopamín a endorfíny, ktoré prispievajú k pocitu šťastia, uvoľnenia alebo dokonca vzrušenia. Známe sú napríklad uvoľňujúce účinky vanilky, či jazmínu, energiu dodávajúce vplyvy citrusov, alebo povzbudzujúci efekt škorice, eukalyptu, či mäty.